Blahoslavenství na Hvozdu

16.02.2011 15:55

Letos, stejně jako předešlé dva roky, jsme slavili mši svatou s dětmi na hraniční hoře Hvozd/Hochwald. Příkré stoupání po červené turistické značce z obce Krompach ve společenství 21 dětí ve věku od dvou měsíců do patnácti let, hudebních nástrojů, karnevalových kostýmů, sáněk, bobů atd. bylo odměněno překrásným výhledem ze sluncem zalitého vrcholu Hvozdu do zamžených údolí. Vzhledem k dobrým vztahům s provozovatelem horské chaty Hochwaldbaude slavíme mši v teple, v prosklené verandě, kterou naše čtyřicetičlenná skupina příjemně zaplnila.
V čem je tato mše specifická? Mše svaté s dětmi v přírodě sloužíme čtyřikrát ročně (karnevalový Hvozd, jarní skály, vodácká, drakiáda) a pro tyto příležitosti máme vlastní evangeliář, který děti sami zdobí a zapisují sem evangelijní texty. Kázání si tradičně připravuje medvídek Míša, přímluvy děti promýšlejí předem s rodiči a někdy je doprovodí i ilustrací. Písně jsou vybírány společně s dětmi, malé děti často svůj zpěv doplňují tancem. Po mši svaté následuje agapé. Letos vyšla mše na 4. neděli v mezidobí, a tak medvídek vyprávěl o tom, že blahoslavenství můžeme vnímat jako směrovky na životní cestě.
Program pokračuje převlekem do karnevalových masek a na řadu přichází tříkilometrový sjezd na saních či bobech po staré sáňkařské dráze, kterou jezdíval i saský kurfiřt. Pak ještě kousek ze sedla nad Hainem do krompašské chalupy, kde na nás čekal velikánský hrnec boršče a závěrečná soutěž o nejlepší domácí marmeládu testovanou na zhruba sedmdesáti palačinkách. Nyní vám již můžeme prozradit, že v ostrém souboji nejrůznějších marmelád (nejvzdálenější byla bojkovická rybízová) zvítězila krompašská borůvková:-).
 

Vyhledávání

Kontakt

Nové webové stránky najdete na www.centrumzdislava.eu